Kilo klausimų? 8 (5) 2080009

Filtrai


Vyriška avalynė

Filtrai Rikiuoti pagal

Rikiuoti pagal


Apie batus.

Ar žinojai, kad avalynės madas diktavo vyrai?

Seniausiam išlikusiam žmogaus apavui šiandien sukanka 10 tūkstančių metų – tai buvo sandalai, pagaminti iš papiruso lapų. Batai buvo skirti apsaugoti senovės egiptiečių pėdas nuo įkaitusio smėlio.

Sandalai ilgai buvo dominuojantis Europos apavas, skirstytas pagal karinius, elitinius, dvasininkijos ir prastuomenės stilius. Daugelį patobulinimų į žmonijos apavą įnešė kryžiuočiai, žygiavę iš šaltų kraštų į šiltuosius Kristaus kapo atkariauti. Būtent per Kryžiaus žygius Vakaruose atsirado smailianosis batas, o XII amžiuje prie jo prikibo ir kulnas – kažkur apie tą laikmetį atsirado ir pirmoji „tikra“ batų pora, sukurta atskirai dešinei ir kairei pėdoms.

Avalynės gamybos tendencijos pasikartoja iki šių dienų. Tam tikri elementai grįžta. Smaili nosis buvo populiari Baroko laikotarpiu. Buka, nukirsta nosis atsirado XVII a. pirmoje pusėje ir buvo būdinga militaristinei avalynei, vėliau – ir kasdienei. O dabar taip pat kartas nuo karto tokia avalynė ateina į madą. Anksčiau socialinį statusą nusakydavo batai.

Pakulnė Vakarų Europoje atsiranda XVI a. Įdomu tai, kad priekinė avalynės dalis ir pakulnė buvo tvirtinamos prie atskiro pado. Vyrai pirmieji pradėjo avėti avalynę su pakulne. Iki pat Baroko pabaigos vyrų kojos buvo grožio etalonas ir būtent vyrai diktavo tuometines avalynės madas.

Pirmieji aukštakulniai batai buvo išrasti ne moterims, o vyrams. XVI amžiuje Europos karaliai avėjo batus ypač aukštais kulnais, siekiant pademonstruoti savo viršenybę. Turtingieji taip galėjo ramiai braidyti per balas, nes bato platforma siekė 30 cm . Karalius-Saulė Liudvikas XIV mėgo avėti ypač aukštus kulnus,nes buvo žemo ūgio. Aukštakulnių mada buvo taip susijusi su jo asmeniu, jog lig šiol vyriški batai su itin aukštais kulnais yra vadinami „prancūziškais“.  To meto moterims batai su kulnais buvo draudžiami, ir dar XVII amžiuje Prancūzijoje veikė įstatymai, draudžiantys „gundyti“ vyrus aukštakulniais bateliais. Vėliau įstatymai sušvelnėjo ir iki XVIII amžiaus moterims jau buvo leidžiama avėti aukštakulnius, bet ne aukštesniu nei 10 cm kulnu.

XIX a. antroje pusėje avalynė pradėta siūti pramoniniu būdu. Avalynės madų bumas prasidėjo XX a. antroje pusėje.