Kilo klausimų? 8 (5) 2080009

TOMS istorija

logoTOMS - šiandien viena žymiausių kompanijų pasaulyje dėl savo inovatyvios idėjos, pakeitusios milžiniško skaičiaus žmonių gyvenimus visame pasaulyje. Idėja paprasta - pirkite TOMS batus ir už kiekvieną nupirktą porą, kompanija padovanos batus tiems, kuriems jų labiausiai reikia. Tokiu principu šiandien išdalinta jau daugiau nei 86 milijonai batų porų. Tai, kas prasidėjo nuo paprastos idėjos, šiandien išsivystė į stiprų verslo modelį, padedantį mažinti skurdą ir gerinti sveikatos, švietimo bei ekonomines sąlygas vaikams ir jų bendruomenėms visame pasaulyje.  

1. Nuo ko viskas prasidėjo?

2006-aisiais keliaudamas po Argentiną, bendrovės TOMS įkūrėjas Blake Mycoskie pamatė, kaip vargsta vaikai, augantys be batų. Baigiantis atostogoms, kavinėje sutikau amerikietę, kuri su maža bendraminčių grupele savanoriškai vykdė avalynės kampaniją; man tai buvo naujas dalykas. Ji paaiškino, kad daug vaikų neturi batų net ir tokiose gana išsivysčiusiose šalyse kaip Argentina. Tai ne tik apsunkina jų kasdienį gyvenimą, bet ir kelia pavojų susirgti įvairiomis ligomis. <...> Norėjosi kažką daryti, kad to nebūtų. Bet ką?”. Galiausiai Blake Mycoskie norėdamas padėti įkūrė TOMS Shoes – bendrovę, kurioje kiekviena nupirkta batų pora reiškia naują batų porą vaikui kuriam jų labiausiai reikia

Kaip pats idėjos autorius ir įkūrėjas sako, šioje idėjoje buvo kažkas tokio, verčiančio tikėti ja, nors avalynės versle B. Mycoskie neturėjo nei patirties, nei ryšių: Turėjau tik vieną dalyką, kuris man atėjo į galvą vos ne iš karto, - savo naujosios kompanijos pavadinimą. Pavadinau ją TOMS. Jis gimė ieškant santrupos frazei „Batai geriasniam rytojui“. Taip atsirado „Rytojaus batai“ (iš anglų k. Tomorrows Shoes – TOMS)“.

Untitledbw2

 

 

2. Kodėl labdaringas verslas geriau už įprastą labdarą?

Į šį klausimą atsako pats iniciatyvos autorius B. Mycoskie: „Mano pirmoji mintis buvo pačiam pradėti labdaringą batų dalijimo veiklą, bet užuot pasikliovęs batų dovanotojais, ketinau prašyti draugų ir savo šeimos narių aukoti pinigus ir už juos reguliariai pirkti vaikams tokius batus, kokių jiems iš tikrųjų reikia. Bet, savaime aišku, tokia veikla truks tik tol, kol man pavyks rasti aukotojų. Nors turiu didelę šeimą ir daug draugų, bet buvo nesunku suprasti, kad mano asmeniniai šaltiniai gana greitai išseks. Ir kas tada? Kas bus su tomis bendruomenėmis, kurios pradės pasikliauti manimi kaip naujų batų tiekėju? Ne, tiems vaikams nepakanka atsitiktinių dovanų iš pašalinių žmonių – jiems reikia nuolatinio, stabilaus, patikimo batų šaltinio.<...> Ir man kilo mintis: o kodėl nesukūrus pelno siekiančio verslo, kuris aprūpintų tuos vaikus batais? Kodėl nepaieškojus sprendimo, užtikrinančio nuolatinį batų srautą?“.Untitled3bw

 


3. Kaip vyksta batų dalijimas?

Visas batų dalijimas TOMS kompanijoje apsiriboja 6 paprastais žingniais:

1 žingsnis: partnerystė

Jūs nusiperkate batus, o TOMS sudaro sutartis su gamintojais ir labdaros organizacijomis,  kad labdarai būtų pagaminta tiek batų porų, kiek jų buvo nupirkta.

2 žingsnis: poreikių išsiaiškinimas

Batų dalinimo skyrius išsiaiškina, kokių batų modelių ir dydžių reikia, ir siunčia užsakymą avalynės gamintojams.

3 žingsnis: pristatymas ir įteikimas

Iš avalynės gamyklų batai yra tiesiai pristatomi labdaros organizacijoms, kad kuo greičiau tiesiogiai pasiektų vaikus, kuriems labiausiai jų reikia.

4 žingsnis: dalinimo užtikrinimas

Avalynės dalinimas neturi kainuoti papildomai. TOMS apmoka visas transportavimo išlaidas į bet kurią pasaulio vietą bet kokiu būdu: nuo krovinių gabenimo jūromis iki asilo-nešiko nuomos.

5 žingsnis: darbų apžvalga

TOMS nuolat mokosi: “peržiūrime ir įvertiname iškylančius sunkumus, aptariame juos su partneriais ir prisitaikome prie naujų aplinkybių, taip efektyvindami savo darbą.”

6 žingsnis: atsakomybė ir tęstinumas

TOMS įsipareigoja dovanoti batus atsakingai ir palaikyti nuolatinį labdaros organizavimą. Po kiekvienos labdaros kampanijos tuoj pat pradeda kitą.

 

unnamed

 

 

4. Kokios yra kitos TOMS iniciatyvos?

Tai, kas prasidėjo nuo paprastų batų dalybų, šiandien išsivystė į žymai platesnę veiklą apimantį verslo modelį. Šiandien TOMS mažina skurdą ir gerina sveikatos, švietimo bei ekonomines sąlygas vaikams ir jų bendruomenėms visame pasaulyje. Kitos TOMS iniciatyvos: 

  1. Regėjimo dovana problemų turintiems asmenims. Iniciatyva remiasi tuo pačiu principu - už kiekvienus parduotus saulės akinius padedama žmogui, kuriam reikia akių gydymo ar operacijos. 
  2. Vandens dovana. Nusipirkus puodelį kavos - TOMS dovanoja geriamo vandens parai, o nusipirkus pakuotę TOMS kavos - geriamo vandens savaitei tiems, kam vanduo yra didžiulė prabanga. 
  3. Gyvybės dovana. 2015 m. pradėta nauja socialinė TOMS iniciatyva - įsigijus TOMS rankinę, bus suteikiama pagalba gimdyvėms (profesionalūs apmokyti padėjėjai ir reikalingos priemonės) visame pasaulyje. Untitled4bw