Kilo klausimų? 8 (5) 2080009

Kodėl atsiriša batų raišteliai?

2017-08-08

Oliveris O’Reilly bandė išmokyti savo dukterį savarankiškai užsirišti batų raištelius ir staiga jam į galvą šovė mintis: jis nė neįsivaizduoja, dėl ko batraiščiai kartais ima ir atsiriša. O paieškojęs internete jis suprato, kad apskritai niekas nežino atsakymo į šį klausimą. Taigi, iššūkis buvo priimtas, rašo nature.com.

Kalifornijos universiteto Berkelyje (JAV) mechanikos inžinierius O.O'Reilly imtis šio klausimo nagrinėjimo įkalbėjo du savo kolegas. Ir, kaip bebūtų keista, jie kartu sukurpė tokį mokslinį traktatą, kad jį publikavo netgi labai neprastai vertinamas mokslo žurnalas „Proceedings of the Royal Society A“. Mokslininkai savo tyrimu įrodė, kad batraiščių atsirišimo priežastis yra kelių jėgų kombinacijos staigus poveikis mazgui, dėl ko įvyksta gijų išslydimas.

Mokslininkai tikėjosi nustatyti, kad atsirišimas yra palaipsninis, tolydus procesas. Tačiau jų atlikta bėgiko kojų sulėtinto vaizdo įrašo analizė parodė, kad mazgai atsiriša labai staigia – per vieną ar du žingsnius. Norėdami išsiaiškinti, kaip tiksliai tai vyksta, O.O'Reilly su kolegomis prie sportinių batelių liežuvio pritaisė akcelerometrą, kuriuo matavo mazgą veikiančias jėgas. Jie nustatė, kad ėjimo metu dėl pėdos smūgio į žemę ir pagreičio mazgas patiria net 7 g poveikį – maždaug tokį, kokį grįždamos į Žemės atmosferą patirdavo „Apollo“ erdvėlaivio kapsulės.

Vėlesniais eksperimentais pademonstruota, kad vien kojos mindymas vietoje nesukelia mazgo atsirišimo. Kojos švytavimas be primynimo taip pat mazgo tvirtumo nepaveikė. Tad nustatyta, kad mazgui atsirišti reikalinga dviejų skirtingų poveikių kombinacija: besikartojantys kojos atsitrenkimai į žemę pralaisvindavo mazgo užveržimą, o kojos siūbavimas leisdavo gijoms ištrūkti iš laisvesnio mazgo.

Šaltinis: https://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/laboratorija/kodel-atsirisa-batu-raisteliai-650-783392